Det finns annorlunda förfarande förut att abonnera körkortets teoriprov . Pro trafikskoleelever tar utbildarna i förordning initiativet sam bokar tidrym för teoriprov när eleven anses mogen för det här . Privata övningskörare kan lätt abonnera tid för provet allena via Transportstyrelsens hemsida .

I föreskrift är det smidigare och ger mer rörlighet att själv boka teoriprov tiden här , med goda potential för ombokning samt att få rappa sistaminuten-tider . Det här kan ju beståvärdefullt att känna till om herre inte skulle fixa teoriprovet etta gången , alldenstund man bara har två månader på sig att fullborda ett godkänt teori- och uppkörningsprov . För att själv boka teoriprove tid stäv teoriprovet genom Transportstyrelsens hemsida behöver man logga in tillsammans saken där chiffer såsom skickades ut medkörkortstillståndet .

Hur sa betyder ?

Lär dig samtlig
vägmärken närvarand !
För att klara av boka teoriprovet krävs att hane är acceptabel på Riskutbildningens bägge delar , det vill anföra riskettan tillsammans kunskapsinlärning ifall hurdan knark , alkohol , matthet sam andra beteenden påverkar körförmågan , därtill risktvåan , dessutom kallad halkhörningen .

Teoriprovet utförs hos Trafikverket såsom inneha byrå kvar alltsammans Sverige alternativt på deras mottagningsorter därborta det finns chans att effektuera förarprov sam isomliga fall dessutom teori- alternativ kunskapsprov . För att se en index kvar mottagningsorter , påhälsning Körkortsportalen -mottaningsorter . Man behöver inte företateoriprov sam uppkörning på likadan trakt .