Körkort tillsamman prövotid
All nyblivna körkortstagare i Sverige tillåts en prövotid kungen par år . Prövotiden anges gällande körkortet tillsammans en sifferkod ( 100 ) . Kandidattjänstgöring innebära att nitvingas begå ett nytt förarprov ( både kunskapsprov och körprov ) förut att lite ett nytt körkort , ifall ni utför dej skyldig mot någon felsteg såsom leder till att körkortet återkallasnedanför prövotiden . Det innefatta oavsett hurdan kort spärrtiden ( återkallelsetiden ) befinner sig .
Prövotid innefatt i tvenne år postum att ni tagit ditt körkort . Ifall ditt körkort blir involverad mirakel denna tidrymd plikt du begå ifall förarprovet förut att lite retur körkortet . Prövotiden förlängs ej försåvit ni utökar din körkortsbehörighet tillsamman till prov bedjaalternativt C-behörighet .
Det finns rykten att prövotiden äger ändrats åt 5 år . Det befinner si enbart rykten sam stämmer ej .