Nytt körkortet
Ditt körkort ska förnyas varthän tionde år om du har ett körkort tillsamman behörigheten AM, A1, A2, A, B eller vädja. Om ni har körkort tillsammans högre behörighet – C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D eller DE – tvingas körkortet förnyas vart femte år förut att fortsätta omfatta.

Om du har ett körkort med behörigheten AM, A1, A2, A, B alternativ BE skickar Transportstyrelsen varthän tionde år ut en ansökningsblankett (grundhandling) stäv körkortsförnyelse åt den adress där du är folkbokförd.

Om du har körkort tillsammans högre behörighet – C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D alternativt DE – tvungen du ansöka om extension bruten din högre tillstån. Om Transportstyrelsen förlänger din högre behörighet ska saken där nya giltighetstiden föras in på körkortet sam du tillåts en ansökningsblankett (grundhandling) för körkortsförnyelse till den adress därborta du befinner si folkbokförd.